Danezit i ndryshon jeta, gjen thesarin marramendës që daton 1.500 vite më parë

Një burrë në Danimarkë ka blerë një pajisje për kërkimin e metaleve dhe rastësisht, ka zbuluar një thesar marramendës. Mediat e huaja shkruajnë se sapo ndezi pajisjen, ai zbuloi një sasi të madhe ari, që mendohet se daton 1500 vjet më parë.

Ole Ginnerup Schytz iu deshën vetëm disa xhiro në fushën e ish-shokut të klasës në Jelling të Danimarkës, për të bërë zbulimin e jetës.
Detektori i metaleve nisi të bënte zhurmë dhe pas gërmimeve ai gjeti 22 artefakte ari që së bashku peshonin 1 kg.

  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.