“Daniel” godet Libinë, 2 mijë të vdekur

daniel godet libine 2 mije te vdekur

daniel godet libine 2 mije te vdekur

12:14 12/09/2023

Autoritetet: Deri në 6 mijë të zhdukur

Stuhia shkatërrimtare Daniels, pasi goditi Ballkanin ku la dhjetëra të vrarë, ka mbërritur në Afrikën Veriore ka shkaktuar një bilanc edhe më tragjik me 2 mijë të vdekur në Libinë lindore.

Nga përmbytjet dhe reshjet masive më i goditur ishte qyteti Derna, ku niveli i ujit arriti deri në 3 metra, ndërsa probleme pati edhe në Bengazi, Susa dhe Bayda. Zëdhënësi i Ushtrisë Kombëtare Libiane (LNA) që kontrollon Libinë lindore, tha se numri i të zhdukurve është 5000-6000.

Libia është ndarë në dy administrata rivale prej vitit 2014, pas vrasjes së liderit Muammar Gaddafi, më 2011. Të dyja qeveritë i kanë shpallur tri ditë zie, për t’i nderuar viktimat e stuhisë Daniel.

Shkencëtarët për klimën kanë tërhequr vërejtjen se ndryshimet klimatike nënkuptojnë më shumë sasi të ujit gjatë sezonit veror, çka mund të rezultojë me stuhi intensive.

Tv Klan

daniel godet libine 2 mije te vdekur

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts