Danimarka bllokon përfundimisht vaksinën Astra Zeneca

DANIMARKE

Danimarka ka bllokuar përfundimisht përdorimin e vaksinës Astra Zeneca në vend. Arsyeja lidhet me rastet e trombozave që paraqiten në veçanti te moshat më të reja.

Vendimi i qeverisë në Kopenhagen do të bllokojë për disa javë fushatën e vaksinimit në atë vend.

Agjencia Europiane e Barnave, EMA kishte pranuar javën e kaluar efektet e mundshme negative të vaksinës së krijuar në bashkëpunim me universitetin e Oksfordit, por kishte vlerësuar që benefitet ishin më të mëdha sesa efektet negative.

Danimarka shndërrohet në vendin e parë që bllokon totalisht vaksinimin me Astra Zeneca.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.