DASH: Rusia po dezinformon rreth vaksinave Pfizer dhe Moderna

Një zëdhënëse e Departamentit Amerikan të Shtetit tha se SHBA kanë identifikuar 3 botime të drejtuara nga zbulimi rus që përhapnin informacione të rreme për vaksinat Pfizer dhe Moderna. Por këto akuza janë mohuar nga Kremlini.

ZĂ«dhĂ«nĂ«sja tha se publikimet nĂ« fjalĂ« “kanĂ« pĂ«rhapur shumĂ« lloje dizinformimesh, duke pĂ«rfshirĂ« ato pĂ«r vaksinat Pfizer dhe Moderna, si dhe pĂ«r organizata ndĂ«rkombĂ«tare, pĂ«r konflikte ushtarake, protesta dhe pĂ«r çdo çështje qĂ« mund tĂ« krijojĂ« pĂ«rçarje dhe qĂ« ata mund ta shfrytĂ«zojnĂ«â€.

Gazeta Wall Street Journal (WSJ) raportoi e para për identifikimin e fushatës dizinformuese. Kremlini i mohoi pohimet amerikane se Rusia po përhap informacione të rreme rreth vaksinave. Rusia e miratoi vaksinën e saj Sputnik V në muajin gusht, para se të fillonte një provë në shkallë të gjerë, duke thënë se ishte vendi i parë që realizoi vaksinën kundër COVID-it. Testimet e vlerësuara nga ekspertët e fushës disa muaj më vonë provuan se vaksina ishte rreth 92% e efektshme në luftimin e virusit.

Pfizer, me seli nĂ« New York dhe BioNTech nĂ« Gjermani, prodhuan vaksinĂ«n e parĂ« tĂ« autorizuar nĂ« Shtetet e Bashkuara, tĂ« cilĂ«n rregullatorĂ«t e miratuan nĂ« muajin dhjetor. E dyta, e prodhuar nga Moderna, me qendĂ«r nĂ« Masaçusets, u autorizua po atĂ« muaj. ZĂ«dhĂ«nĂ«sja tha se publikimet ruse u identifikuan nga Qendra Globale e Angazhimit pranĂ« Departamentit tĂ« Shtetit, e ngritur pĂ«r t’iu kundĂ«rvĂ«nĂ« fushatave tĂ« propagandĂ«s dhe dizinformimit.

Ajo tha se “Departamenti do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« ekspozojĂ« aktivitetet keqdashĂ«se tĂ« RusisĂ« nĂ« internet.” “Ne gjithashtu do tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« punojmĂ« ngushtĂ« me aleatĂ«t dhe partnerĂ«t tanĂ« pĂ«r njĂ« pĂ«rgjigje globale kundĂ«r dezinformimit,” shtoi ajo.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *