DASH shpalli non grata Sali Berishën dhe familjen e tij, reagon ambasadorja Yuri Kim


yuri kim drejtesia

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar pas vendimit të Departamentit amerikan të Shtetit që shpalli non grata ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij.

Në profilin e saj zyrtar në Twitter, diplomatja ka ripostuar vendimin e publikuar në faqen e internetit të DASH si dhe deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit Antony Blinken.

Ambasadorja amerikane nuk ka bërë komente të tjera përveç vendimit të DASH, të cilin e ka shpërndarë në profilin e saj.

kim per berishen kim per berishen2

DEKLARATA E PLOTE E DASH 

Sot, unë jam duke shpallur emërimin publik të Sali Berishës, një ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm.

Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

PĂ«r mĂ« tepĂ«r, retorika e tij tregon se ai Ă«shtĂ« i gatshĂ«m tĂ« mbrojĂ« veten, anĂ«tarĂ«t e familjes sĂ« tij dhe aleatĂ«t e tij politikĂ« nĂ« dĂ«m tĂ« hetimeve tĂ« pavarura, pĂ«rpjekjeve kundra korrupsionit dhe pĂ«rgjegjĂ«sisĂ« pĂ«r tĂ« dhĂ«nĂ« llogari.

Me këtë përcaktim, unë rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeverisëse dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

Përveç Berishës, unë po deklaroj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara.

Ky përcaktim riafirmon angazhimin e përkrahjes së SHBA për reformat kyçe politike për institucionet demokratike të Shqipërisë.

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë në krah të popullit të Shqipërisë.

Departamenti amerikan i Shteit do të vazhdojë të përdorë këtë autoritet për të promovuar llogaridhënien e aktorëve të korruptuar në këtë rajon dhe më gjerë.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *