Dashamir Shehi quan legen Eduart Shalsin, acarohen tonet tek Ekonomia: Ja si nisi sherri
Mbledhja e Komisionit të Ekonomisë, ku u diskutua nisma e qeverisë për marrjen e Eurobondit, u mbyll me debate të ashpra mes kryetarit të Komisionit, Eduart Shalsi dhe deputetit të opozitës, Dashamir Shehi.

Ishte kryetari Shalsi, i cili i kĂ«rkoi nĂ« fund tĂ« mbledhjes deputetit opozitar qĂ« tĂ« mos qeshte kur flisnin kolegĂ«t e maxhorancĂ«s. Duke iu referuar njĂ« ironie tĂ« bĂ«rĂ« prej Dash Shehut nĂ« momentin qĂ« po fliste ish-ministrja e Financave, Anila Denaj.

Kjo bĂ«ri qĂ« kreu i LZHK tĂ« dilte nga vetja dhe ta quante Shalsin legen, dhe kĂ«rkoi prej tij qĂ« mos t’i bĂ«nte mĂ« kurrĂ« moral, pasi ka qenĂ« shembull i edukatĂ«s nĂ« parlamentin shqiptar kĂ«to 30-vjet.

Pjesë nga debati:

Eduard Shalsi: UnĂ« nuk besoj se as zoti Shehi, as ndonjĂ« deputet tjetĂ«r nuk ka nevojĂ« pĂ«r avokati nĂ« kĂ«tĂ« komision. PĂ«r mua Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme Ă«shtĂ« qĂ« edhe kur nuk biem dakord mos tĂ« biem nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« papĂ«lqyeshme. Konstatova dy fakte dhe shpreha dy shqetĂ«sime, sikundĂ«r qĂ« çdonjĂ«ri prej jush Ă«shtĂ« i bindur t’i thotĂ«. UnĂ« kam pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« tĂ« moderoj kĂ«tu por nuk kam asnjĂ« tĂ« drejtĂ« mbi ju.

Shpreh bindjen se Komisioni do të vijojë me profesionalizëm duke kundërshtuar njëri-tjetrin, por duke qenë të papëlqyeshëm për njëri tjetër. Nëse dikush do të ndërtojë një objeksion, do të bëjë ironi, do qeshi do të marrë një fjaë apo kundërshti nga personi tjetër, atëherë natyrisht, por mua nuk më shqetësojnë debatet konstruktive, as shpotitë dhe as të qeshurat ndonjëherë për sa kohë nuk janë dashakeqe, sikundër nuk ishte dhe rasti konkret.

Dashamir Shehi: Shiko po ja kursej këtyre kolegëve këtë muhabetin sepse është i kot ky moralizmi. Këtu nuk je pronari i fronit këtu. Për gjestet e pahijshme që bëjmë ne mbajmë përgjegjësi personale. Zonjën e njoh që fëmijë dhe nuk pas qëllim as të qeshë dhe as ta poshtërojë. Ky është një budallallëk i kot. Pse qeshe ti? Unë mund të qesh dhe kur thua ti ndonjë fjalë. Jam 64-vjeç, kam 30-vjet në këtë parlament, mos e bë më dhe kaq. Mos e bë më dhe kaq, legen!

Eduart Shalsi: ÇfarĂ« mos tĂ« bĂ«j mĂ«?

Dashamir Shehi: Po më jep mua leksion ti për edukatën klëtu në parlament. Kam qenë shembulli i edukatës këto 30-vjet.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *