‘Debati’ për Listat e Pastra, Ambasadori Kim i përgjigjet Kryeministrit Rama

ambasadorja kim

Ambasadori i SHBA në Shqipëri, Yuri Kim i përgjigjet këtë të Mërkurë Kryeministrit Edi Rama, pas deklaratave të këtij të fundit të bëra dje se nuk kishte nevojë që ambasadori Amerikan t’i tregonte detyrën e tij.

Në reagimin e saj, Ambasadorja Kim thekson se listat e kandidatëve për deputetë duhet të jenë të pastra, jo sepse ambasadorët dhe SHBA e kërkojnë, por sepse ligji e kërkon atë.

“Krerët e partive nuk duhet të pastrojnë listat e tyre thjesht sepse disa ambasadorë thonë kështu ose sepse SH.B.A. e kanë bërë të qartë se lufta ndaj korrupsionit është një përparësi. Ata duhet ta bëjnë këtë sepse kërkohet nga ligji shqiptar, është ajo që pritet nga një Aleat i NATO-s dhe aspirant i BE-së, dhe kjo është një shenjë themelore e respektit për votuesit, “deklaroi Ambasadori Amerikan.

Ndërkohë, një ditë më parë Kryeministri Edi Rama deklaroi: “Unë nuk kam nevojë që ambasadori amerikan të më tregojë detyrën time. Unë kam shumë respekt, ajo është në të drejtën e saj. Mos e sillni ambasadorin amerikan para meje. Unë nuk kam nevojë për ndonjë ambasador për të më kujtuar punën time. Unë e di shumë mirë detyrën time ndaj ligjit dhe popullit shqiptar. Ligji është mjaft i qartë. Kushdo që ka kryer një vepër penale në të kaluarën nuk duhet të kandidojë për zyra publike. Unë e inkurajova këtë që të zbatohej edhe në administratë. Ligji bazohet në deklarim dhe kontroll “, tha Kryeministri.

Ambasadori Kim u ka bërë thirrje të gjithë liderëve të partive në Shqipëri që të mos përfshijnë kriminelë në listat e tyre zgjedhore për zgjedhjet e 25 Prillit 2021.

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *