Del raporti nga mjeku ligjor, prezantuesja e BBC vdiq nga ndërlikimi i rrallë i vaksinës AstraZeneca

14:52 26/08/2021

Prezantuesja e BBC në Newcastle, Lisa Shaw, ka humbur jetën nga komplikimet e vaksinës AstraZeneca Covid-19 ka zbuluar së fundmi mjeku ligjor.

Shaw vdiq në Infermierinë Royal Victoria në qytet pak më shumë se tre javë pas dozës së saj të parë të vaksinës.

Sipas hetimit ajo u shtrua në spital pasi u ankua për dhimbje koke dhe mjekët zbuluan një hemorragji në trurin e saj.

Lisa vdiq në Maj në moshën 44 -vjeçare në Infermierinë e Newcastle Royal Victoria pasi u trajtua për mpiksjen e gjakut dhe gjakderdhjen në kujdesin intensiv.

Njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar nën moshën 40 vjeç u ofrohet një alternativë për marrjen AstraZeneca pas raporteve të mpiksjeve jashtëzakonisht të rralla të gjakut në tru të shoqëruara me numër të ulët të trombociteve në gjak.

Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA) ka deklaruar se përfitimet e vaksinës Oxford/AstraZeneca vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet për shumicën e njerëzve. Nuk është vërtetuar se vaksina shkakton mpiksjen, por kjo këto raste po shtohen edhe më shumë.

Familja e Lizës ka folur edhe më parë pas vdekjes së saj, duke thënë se ajo pësoi mpiksje gjaku pasi mori vaksinën e koronavirusit AstraZeneca.

Të afërmit e prezantueses së BBC Newcastle thanë se ajo kishte dhimbje koke të fortaw një javë pas goditjes dhe se ajo u sëmur rëndë disa ditë pas kësaj.

BBC tha në një deklaratë: “Ne të gjithë jemi plotësisht të zemëruar, në mosbesim, të mpirë dhe të pikëlluar, se ka një boshllëk në jetën tonë që nuk do të mbushet kurrë. Ne jemi shumë mirënjohës për kohën që kemi kaluar me të dhe kemi kaq shumë kujtime të lumtura që do t’i kemi pjesë të jetës sonë përgjithmonë. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.