Delegacioni taleban vizitë zyrtare në Ankara, takime me presidentin Erdogan dhe Ministrin e Jashtëm Çavuşolulu (Video)

Një delegacion nga qeveria talebane afgane ka vizituar Ankaranw ditwn e sotme për bisedime. Delegacioni afgan drejtohet nga Ministri i Jashtëm Emir Mutaki, i cili pritet të ngrejë çështje me interes reciprok, duke përfshirë përmirësimin e marrëdhënieve, tregtisë, ndihmës humanitare, imigracionit dhe transportit ajror.

Moutaki dhe shoqëruesit e tij u larguan nga ndërtesa VIP e Aeroportit Ndërkombëtar Esenboga me një automjet që i priste. Talibanët, ministri i jashtëm i Afganistanit, përshëndetën gazetarët pa bërë asnjë deklaratë.

Zyrtari afgan dhe delegacioni i tij u takuan me homologun e tij turk Mevlüt Çavuşolulu , por nuk është njoftuar nëse ai do të pritet nga Presidenti Tajip Erdogan .

Në një fjalim të fundit në një samit urgjent të udhëheqësve të G20, presidenti turk bëri thirrje për njohjen e realitetit të ri në Afganistan, duke mbajtur kanale të hapura të dialogut me regjimin taleban.

Më herët gjatë ditës, mediat turke raportuan mbërritjen e delegacionit afgan në Aeroportin Esenboga të Ankarasë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.