“Delta po shkakton rritje të infeksionit dhe vdekje”, Presidenti Biden takim me udhëheqësit e biznesit për vaksinimin e punonjësve

Presidenti amerikan, Joe Biden, takohet të mërkurën me drejtuesit e korporatave për të diskutuar vaksinimin e punonjësve kundër COVID-19, ndërsa infeksionet në mesin e të pavaksinuarve në Shtetet e Bashkuara po rriten.

Presidenti Biden tha të enjten se Departamenti i Punës po planifikonte të vendoste një kusht për vaksinimin e punonjësve ndaj kompanive që kanë të paktën 100 punonjës. Ai tha se kompanitë duhet ta bëjnë vaksinimin të detyrueshëm për punonjësit ose të paktën testimin javor për Covid-19.

Rreth 100 milionë punonjës do të ndikohen nga kjo masë, tha presidenti.

Rregullat e reja të vaksinimit dhe testimit janë pjesë e një fushate më të gjerë nga administrata e Presidentit Biden për të kontrolluar përhapjen e variantit ngjitës Delta të koronavirusit. Ky variant po shkakton një rritje të infeksioneve, shtrimeve në spital dhe vdekjeve në Shtetet e Bashkuara.

Megjithëse vaksinimi është falas dhe i disponueshëm, vetëm 55% e amerikanëve janë vaksinuar plotësisht, thuhet në një raport të Qendrës Kërkimore të Koronavirusit në Universitetin Johns Hopkins.

Biden dhe drejtuesit e biznesit do të takohen në ndërtesën e Eisenhower pranë Shtëpisë së Bardhë. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se drejtuesit që do të marrin pjesë në takim janë nga kompani që tashmë e kanë bërë të detyrueshëm vaksinimin për punonjësit e tyre.

Ndërsa Tryeza e Rrumbullakët e Biznesit dhe disa grupe të tjera biznesi mbështesin kërkesën e Presidentit Biden për ta bërë të detyrueshëm vaksinimin, disa ligjvënës republikanë kanë kërcënuar të padisin administratën e zoti Biden, duke argumentuar se Presidenti e ka tejkaluar autoritetin e tij.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se shpresonte se takimi do të shërbejë “si një nxitje për më shumë biznese në të gjithë vendin që të zbatojnë masa të ngjashme”./VOA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.