Demonstrata të mëdha në përvjetorin e shpërthimit vdekjeprurës në portin e Bejrut, dhjetëra të plagosur, Macron: Qeveria e papërgjegjshme (Video)

Forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës dhe ujë me ujë kundër protestuesve të mbledhur pranë ndërtesës së parlamentit libanez në përvjetorin e parë të shpërthimit vdekjeprurës pranë portit të Bejrutit.

Protestuesit, të zemëruar nga fakti se drejtësia ende nuk është vënë për viktimat e shpërthimit dhe nga kushtet e rënduara të jetesës në vend, hodhën gurë në parlament dhe disa u përpoqën të ngjiteshin nëpër portat e tij.

Të paktën gjashtë persona u plagosën, sipas një burimi pranë shërbimeve të sigurisë.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka hapur një konferencë telekonferenciale ndërkombëtare mbi Libanin, duke dënuar ashpër “keqfunksionimet e pajustifikuara” të lidershipit libanez dhe duke premtuar 100 milion euro ndihmë “për mbështetjen e drejtpërdrejtë të njerëzve të vendit”.

“Udhëheqja libaneze duket se po vë bast për shpërbërjen, duke bllokuar formimin e një qeverie dhe zbatimin e reformave për muaj, ” tha Emanuel Macron, i cili është bashkëkryesues i një konference ndërkombëtare vetëm një vit pas shpërthimit të portit të Bejrutit. “Unë mendoj se ky është një gabim historik dhe moral.”- u shpreh presidenti francez

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.