Departamenti Amerikan i Shtetit krijon një njësi për të dokumentuar ‘krimet e luftës’ ruse në Ukrainë

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi të martën një njësi të re për të hulumtuar, dokumentuar dhe publikuar krimet e supozuara të luftës nga Rusia në Ukrainë.

Observatori i Konfliktit do të “kapë, analizojë dhe vërë prova gjerësisht të disponueshme për krimet e luftës të kryera nga Rusia dhe mizoritë e tjera në Ukrainë,” tha departamenti.

Observatori do të mbledhë informacione të disponueshme publikisht dhe komerciale, duke përfshirë atë që shihet në mediat sociale dhe imazhet komerciale satelitore, për përdoren në proceset ligjore civile, penale aktuale dhe të ardhshme.

Gati tre muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Kievi thotë se ka identifikuar mijëra raste të dyshuara për krime lufte.

Më të famshmet kanë qenë akuzat për vrasje të paarsyeshme të shumë civilëve në Bucha, pak jashtë Kievit.

Observatori do të krijojë një platformë në internet “për të ndihmuar në hedhjen poshtë të përpjekjeve të Rusisë për dezinformim dhe për të ndriçuar abuzimet”, tha departamenti.

Observatori do të jetë një përpjekje e përbashkët e departamentit; Esri, një kompani softuerësh hartash; Laboratori i Kërkimeve Humanitare të Universitetit Yale; Smithsonian Cultural Rescue Initiative dhe PlanetScape Ai, i cili kombinon analizat e bazuara në inteligjencën artificiale me imazhet satelitore dhe të dhëna të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.