Deputeti komunist rus kërkon që Putini t’i japë fund luftës në Ukrainë

10:30 28/05/2022

Një deputet i Partisë Komuniste në lindjen e largët të Rusisë i ka kërkuar Vladimir Putinit t’i japë fund luftës dhe të tërheqë forcat ruse nga Ukraina.

Duke thyer linjën e partisë në një shfaqje të rrallë të kundërshtimit ndaj luftës së vendit të tij në Ukrainë, Leonid Vasyukevich tha të premten: “Ne e kuptojmë se nëse vendi ynë nuk e ndalon operacionin ushtarak, do të kemi më shumë jetimë në vendin tonë”.

Ai foli në një takim të Asamblesë Legjislative Rajonale të Primorskut në portin e Vladivostok.

Duke iu drejtuar komenteve të presidentit rus, fjalimi i tij u shfaq në një video të postuar në një kanal Telegram.

Një tjetër deputet mbështeti pikëpamjet e Vasyukevich, megjithatë, kryetari i asamblesë legjislative më pas lëshoi ​​një deklaratë duke i quajtur vërejtjet një “provokim politik” të pambështetur nga shumica e ligjvënësve.

Në fillim të këtij muaji, një diplomat rus me bazë në Gjenevë dha dorëheqjen, duke thënë se i vinte “turp” për luftën. Rusia ka vendosur dënime të rënda për sfidimin publikisht të narrativës së Kremlinit për operacionin ushtarak në Ukrainë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *