Deputetja ukrainase i jep një mesazh Putinit: ‘Jeta vazhdon, ne vazhdojmë të jetojmë’

Lesia Vasylenko tha se po pajtohet me  realitetin e ri të vendit të saj .

“Ja ku po shkojmë,” tha anëtarja e parlamentit ukrainas për CNN ndërsa sirenat e sulmit ajror tingëllojnë në qiellin e mëngjesit të Kievit. “Ky lloj sinjali ju shqetëson ditën, por ju mësoni të jetoni me të.”

Vasylenko donte të takohej në sheshin Maidan, ku aktivistët pro-evropianë ukrainas u ngritën për të drejtat e tyre në vitin 2014 dhe detyruan presidentin pro-rus Viktor Janukoviç të largohej nga vendi.

Sot, nëna e tre fëmijëve është e bindur se  Rusia  nuk do ta marrë kurrë kryeqytetin e vendit. Ne pyesim nëse ajo ka një mesazh për presidentin rus Vladimir Putin.

“Ne i themi atij (se) jeta vazhdon, ne vazhdojmë të jetojmë. Lufta juaj, lufta juaj kundër nesh është në prapavijë tani dhe ne do të vazhdojmë ta luftojmë atë për aq kohë sa duhet, por do të vazhdojmë të jetojmë në të njëjtën kohë,” thotë ajo.

Në Twitter, ku ka krijuar një numër të madh ndjekësish, ajo poston foto nga përditshmëria.

“Lloj i ri i argëtimit të fundjavës”, shkruan ajo krahas një imazhi nga praktika e xhirimit.

Një tjetër postim thotë, “Parlamenti ende funksionon…Edhe në luftë ne synojmë të vazhdojmë demokracinë të funksionojë”.

Foygjspxoacwz9m

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *