Deputetja ukrainase Yevheniya Kravhuck: Putini duhet ndalur me forcë, nuk ka rrugë tjetër

Yevheniya Kravhuck, një deputete e parlamentit ukrainas, tha se e vetmja mënyrë për të fituar luftën kundër Rusisë është në fushën e betejës, sepse nuk ka rrugë tjetër për të arritur presidentin rus Vladimir Putin.

“E vetmja gjë që mund të mendoj është se si ta ndalojmë këtë dhe e vetmja mënyrë si ta ndalojmë është të dëbojmë rusët nga toka jonë,” i tha Kravchuk Jake Tapper të CNN, i cili është në terren në Lviv, Ukrainë, kur u pyet për raportet e vazhdueshme të rusëve që synojnë civilët. ” I keni parë këto video në Buça se çfarë bënë kur pushtuan territoret… Ne ndoshta do të shohim diçka të tillë në ato territore që ata mbajnë dhe e kanë marrë që nga shkurti.”

Kravchuk vazhdoi duke e përshkruar qytetin e shkatërruar të Mariupolit si një “varrezë masive” ku zyrtarët e kanë të vështirë të hyjnë për të vlerësuar viktimat civile.

“Ne nuk mund të arrijmë as atje. Ju treguat këto numra që thonë Kombet e Bashkuara, ata vranë civilë, por është shumë, shumë më tepër. Vetëm në Mariupol, konsullata lokale thotë se ka më shumë se 5,000 civilë të vdekur dhe ne nuk mund të shkojmë dot për t’i numëruar, për të gjetur se çfarë po ndodh atje”, tha ajo.

Kravchuk tha gjithashtu se zyrtarëve po u mbarojnë vendet për të vendosur trupat e të vdekurve dhe se ata kanë nevojë për më shumë frigoriferë.

“Tani për tani shumë policë nga rrethet e tjera, të cilat nuk janë prekur, janë dërguar në këto pjesë veriore dhe punojnë atje. Ata kërkojnë që të kenë ekspertët e tyre mjeko-ligjorë për të vendosur çdo dokumentacion për këto krime lufte. Sepse ne kemi nevojë për një gjykatë ndërkombëtare për t’u siguruar që të gjithë ata që vranë njerëz do të ndëshkohen, sepse kjo e keqe nuk mund të mbetet pa u ndëshkuar”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *