Dërgoi 5000 helmeta për t’u mbrojtur nga Rusia/ Kreu i Bashkisë së Kievit: Sjellja e Gjermanisë më la pa fjalë! Çfarë do të na dërgojë më pas, jastëkët?

dergoi 5000 helmeta per tu mbrojtur nga rusia kreu i bashkise se kievit sjellja e gjermanise me la pa fjale cfare do te na dergoje me pas jasteket
dergoi 5000 helmeta per tu mbrojtur nga rusia kreu i bashkise se kievit sjellja e gjermanise me la pa fjale cfare do te na dergoje me pas jasteket

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschi e ka cilësuar ofertën e fundit të Gjermanisë e cila tha se do të dërgojë 5000 helmeta për Ukrainën, një shaka.

Sipas kryebashkiakut të Kievit, në një situatë të tillë ku ndodhet vendi një deklaratë e tillë ishte e pavend. Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës janë shuma të larta.

Ai gjithashtu ka theksuar se është habitur që Gjermania nuk ka ofruar një ndihmë të konsiderueshme ushtarake.

“Sjellja e Gjermanisë më la pa fjalë. Ministria e Mbrojtjes duket se nuk e ka kuptuar se ne jemi përballur me forca ruse të pajisura në mënyrë perfekte dhe që mund të fillojnë një pushtim tjetër të Ukrainës.. Çfarë lloj mbështetje do të dërgojë më psa Gjermania, jastëkët?, ka thënë më tej ai.

Kujtojmë se disa politikanë të SPD-së kanë thënë për media se sekretarja e mbrojtjes Christine Lambrecht ka vendosur t’i vijë në ndihmë Ukrainës me 5,000 helmeta.

Prej disa javësh Gjermania refuzoi të dërgojë ndihma në Ukrainë, madje autoritetet u shprehën kundër vendosjes së sanksioneve ndaj Kremlinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts