“Derisa Nancy të kthehet në shtëpi”, sulmi i dhunshëm ndaj burrit të kryetares së Kongresit, detaje nga incidenti. Autori u përpoq ta lidhte 82-vjeçarin dhe…

derisa nancy te kthehet ne shtepi sulmi i dhunshem ndaj burrit te kryetares se kongresit detaje nga incidenti autori u perpoq ta lidhte 82 vjecarin dhe

Burri që sulmoi Paul Pelosin, bashkëshortin e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, u përpoq ta lidhë atë “derisa Nancy të kthehej në shtëpi”, sipas dy burimeve të njohura me situatën. Kur mbërriti policia, sulmuesi po thoshte se “po priste Nancyn”.

Paul Pelosi u sulmua me një çekiç në shtëpinë e çiftit në San Francisko nga një burrë të premten herët në mëngjes, thanë burimet e zbatimit të ligjit për CNN. Sulmuesi që sulmoi Paul Pelosi ishte në kërkim të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, sipas një burimi të informuar për sulmin. Ndërhyrësi u përball me burrin e Pelosit në shtëpinë e tyre në San Francisko duke bërtitur: “Ku është Nancy? Ku është Nancy?” sipas burimit.

Pelosi, 82 vjeç, u shtrua në spital, por pritet të shërohet plotësisht, tha zyra e kryetarit demokrat në një deklaratë.

221028090302 Paul Pelosi 1028 File
221028090302 Paul Pelosi 1028 File

Sulmi shkaktoi valë tronditëse në Uashington dhe shkaktoi një vërshim ngushëllimesh dhe dënimesh nga udhëheqësit e kongresit në të dy anët e rreshtit. Ajo vjen pasi frika nga dhuna politike e drejtuar ndaj ligjvënësve mbetet e lartë pas sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitol, si dhe incidente të tjera të dhunshme të profilit të lartë që kanë shënjestruar anëtarët e Kongresit vitet e fundit.

Policia e Kapitolit të SHBA lëshoi një deklaratë duke thënë se ata po ndihmojnë FBI-në dhe Policinë e San Franciskos “me një hetim të përbashkët” për vjedhjen në rezidencën Pelosi në Kaliforni.

Deklarata ofron informacione të mëtejshme mbi mënyrën se si u përgjigjën forcat e rendit, duke thënë se agjentët specialë me zyrën e fushës së USCP-së në Kaliforni “arritën shpejt në vendngjarje, ndërsa një ekip hetuesish nga Seksioni i Vlerësimit të Kërcënimeve të Departamentit u dërguan njëkohësisht nga Bregu Lindor për të ndihmuar FBI-në dhe Policinë e San Franciskos me një hetim të përbashkët.”

Drew Hammill, një zëdhënës i Nancy Pelosit, tha se sulmuesi është në paraburgim dhe motivi është duke u hetuar. Pelosi ishte në Uashington në kohën e sulmit, tha një zëdhënës.

“Kryetarja dhe familja e saj janë mirënjohëse për përgjigjet e para dhe profesionistët mjekësorë të përfshirë dhe kërkojnë privatësi në këtë moment”, tha Hammill në deklaratën e tij.

Sulmuesi hyri në rezidencën Pelosi nga pjesa e pasme e shtëpisë, sipas dy burimeve të njohura me detajet e hershme të incidentit.

Me kryetaren Pelosi larg, nuk do të kishte pasur rritje sigurie në rezidencë, sipas një burimi të njohur me protokollin.

Mund të ketë video që Policia e Kapitolit të SHBA dhe forcat e rendit mund të shqyrtojnë pasi ka kamera sigurie në shtëpi, sipas dy burimeve të zbatimit të ligjit.

Presidenti Joe Biden foli me kryetaren Pelosi, tha Shtëpia e Bardhë.

“Presidenti po lutet për Paul Pelosin dhe për të gjithë familjen e kryeparlamentares Pelosi. Sot në mëngjes ai thirri kryeparlamentaren Pelosi për të shprehur mbështetjen e tij pas këtij sulmi të tmerrshëm”, tha në një deklaratë sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre.

Ajo vazhdoi: “Ai është gjithashtu shumë i lumtur që pritet një rikuperim i plotë. Presidenti vazhdon të dënojë çdo dhunë dhe kërkon që të respektohet dëshira e familjes për privatësi.”

Udhëheqësi i GOP të Senatit, Mitch McConnell tha në një postim në Twitter të premten se është “i tmerruar dhe i neveritur” nga raportimet se Pelosi u sulmua në shtëpinë e tij.

“Jam mirënjohës që dëgjova se Paul është drejt një shërimi të plotë dhe se zbatimi i ligjit, duke përfshirë policinë tonë të Kapitolit, janë në këtë rast,” tha republikani i Kentakit.

Udhëheqësi i GOP të Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, kontaktoi kryetaren Pelosi pas sulmit, sipas zyrës së McCarthy.

Çifti Pelosi janë të martuar që nga viti 1963 dhe kanë pesë fëmijë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts