Dështimet në luftë, Putin bën “kokë turku” komandantët, ja drejtuesit e lartë të shkarkuar nga posti

Presidenti rus, Vladimir Putin ka nisur sërish shkarkimet e gjeneralëve të lartë, pas dështimit të luftës në Ukrainë.

Kështu pretendon të paktën Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës, e cila i referohet burimeve të saj inteligjente.

Dikasteri britanik, akuzon gjithashtu Kremlinin për një operacion ushtarak të mbushur me dështime dhe “koka turku”, një akuzë kjo e hedhur edhe nga shtete të tjera.

Ushtarakët e lartë të shkarkuar nga Putini thuhet se janë:

Gjeneral Serhiy Kisel, i cili komandonte ushtrinë elitë të Tankeve të Gardës së Parë. Ai dyshohet për dështimin për të pushtuar Kharkivin.

Zëvëndësadmiral Igor Osipov, i cili komandonte flotën ruse në Detin e Zi, akuzohet si shkaktar të anijes Moskva.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm rus, Valeriy Gerasimov.

Burimi: BBC
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *