Dështimi në manovrat tokësore, forcat ruse tregojnë shenja të rigrupimit në Bjellorusi

Forcat ruse mund të rigrupohen në Bjellorusi, tha Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës në një deklaratë të enjten.

Lëvizja e pajisjeve ushtarake ruse ishte vërejtur në Bjellorusi, “ndoshta për rigrupimin e njësive, si dhe krijimin e një rezerve për të rimbushur humbjet në fuqi punëtore, armë dhe pajisje të grupeve që veprojnë në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.
Forcat ukrainase kishin vërejtur “raste të shpeshta” të vendosjes së minave në zonat e rimarra së fundmi nga forcat ruse në rajonin e Kievit, shton deklarata.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në një përditësim të inteligjencës të mërkurën se disa njësi ruse ishin kthyer në Bjellorusi pasi pësuan humbje të rënda në fushën e betejës në Ukrainë. Bjellorusia ka qenë një bazë dhe zonë skenë për forcat ushtarake ruse.

Rusia “ka të ngjarë të vazhdojë të kompensojë aftësinë e saj të reduktuar të manovrimit tokësor përmes sulmeve masive të artilerisë dhe raketave”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, tha të mërkurën se SHBA-të kishin parë rreth 20% të forcave ruse që lëviznin kundër “ripozicionimit” të Kievit, me disa të drejtuar drejt Bjellorusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts