Dështojnë përpjekjet e Perëndimit dhe SHBA/ Ukraina nis numërimin mbrapsht, zbulohet lëvizja e fundit e Rusisë

deshtojne perpjekjet e perendimit dhe shba ukraina nis numerimin mbrapsht zbulohet levizja e fundit e rusise

Forcat ruse shtrënguan kontrollin e tyre në Ukrainë, ndërsa rajoni po numëron mbrapsht per fillimin e luftës.

Përpjekjet për të rikthyer Moskën nga pragu i një pushtimi të përgjakshëm duket se janë gjithnjë e më të kota dhe konflikti i gjithanshëm mund të shpërthejë në çdo moment.

Edhe pse liderët botërorë u përpoqën të ndërhynin, komandantët rusë po lëviznin të dielën një numër të madh helikopterësh sulmues, trupa sulmi, tanke dhe artileri në vijën e frontit. Agjencitë amerikane të inteligjencës tani besojnë se presidenti rus Vladimir Putin mund të japë urdhrin e sulmit më herët se të mërkurën, siç mendohej më parë. Drejtuesit e spiunazhit amerikan të CIA-s dhe NSA-së kanë ngacmuar Kremlinin me rrjedhje të informacioneve rreth planeve të luftës të Rusisë, duke e bërë të qartë se ata po përgjojnë urdhrat ushtarakë. Burimet kanë thënë për Mirror se kjo ka për qëllim minimin e hierarkisë ruse, duke u përpjekur t’i bëjë ata të mendojnë dy herë përpara se të urdhërojnë një sulm.

Mble

Ndërsa bota po përgatitej për një pushtim rus të Ukrainës, Moska mblodhi forcën e saj më të madhe sulmuese detare në vite në Detin e Zi duke kërcënuar bregdetin jugor të Ukrainës.

Tridhjetë anije luftarake ruse janë mbledhur në Detin e Zi në “stërvitje” duke përfshirë 13 anije të mëdha amfibe, të afta të mbajnë 350 komando detare dhe dhjetë tanke secila. Zyrtarët ukrainas vendosën një ndalim të fluturimeve për të gjithë trafikun ajror mbi Detin e Zi.

Rreth 126,000 trupa ruse ndodhen në krahun lindor të Ukrainës, 80,000 ushtarë rusë dhe bjellorusë në veri dhe anije luftarake të Kremlinit në jug, të mbushura me forca speciale dhe marinsa. Separatistët pro-rusë që numërojnë 30,000 në Donbasin e kontestuar janë gërmuar së bashku me forcat speciale të Moskës në një kufi prej 250 miljesh llogore, ndërsa trupat ukrainase përgatiten për betejë.

Forcat speciale ruse Spetsnaz në mijëra janë thirrur në Bjellorusi dhe në të gjithë kufirin me Ukrainën, me spiunët e GRU tashmë në Ukrainë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Sekretari i Jashtëm në hije, David Lammy i kërkoi qeverisë të nxjerrë mësime nga evakuimi kaotik i Afganistanit dhe “të veprojë me shpejtësi”.

Fr

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace anuloi një festë të planifikuar për shkak të “përkeqësimit të situatës” në Ukrainë.

Tobias Ellwood, kryetari i komitetit të zgjedhur të mbrojtjes së Commons, i ka bërë thirrje NATO-s të vendosë një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë për të penguar një sulm rus. Në Kiev, The Mirror të dielën dëshmoi shenjat e para të një pranie ushtarake brenda kryeqytetit Kiev, teksa ushtarët në luftime u panë duke bërë blerje në minutën e fundit.

Njëri dha një shenjë fitoreje ndërsa ecte duke pasqyruar besimin dhe moralin e lartë që kemi dëshmuar mes trupave ukrainase në javët e fundit.

Ushtria e Ukrainës është fshehur në mënyrë diskrete në të gjithë vendin, por pothuajse nuk është vërejtur pasi besohet se ata po përpiqen të mbajnë planifikuesit rusë të luftës të hamendësojnë vendndodhjen e tyre. Dhe ka frikë në rritje se një numër i madh operativësh të fshehtë rusë janë infiltruar në Ukrainë, duke u bërë gati të kryesojnë sulmet sabotuese.

Ukraina vendosi të ndalojë hyrjen për shumicën e rusëve të dielën mes frikës së skuadrave të goditjes dhe agjentëve të sabotimit që kërkonin hyrjen në vend. Raportet thanë se vetëm shtetasit rusë me prova të vërtetuara se po hynin për funeralin e një të afërmi të tyre po lejoheshin të hynin.

Shumë zyrtarë rusë po përdornin gjuhë gjithnjë e më luftarake, duke nxitur tensionet dhe duke bërë pak për të ndalur vrullin drejt konfliktit.

Ambasadori i Rusisë në Suedi, Viktor Tararintsev, tha në një shpërthim të jashtëzakonshëm se Vladimir Putin “nuk jep as**t” për rrezikun e sanksioneve perëndimore.

Ai pohoi se Rusia është bërë më rezistente ndaj sanksioneve duke rritur eksportet, ndërkohë që shumë kanë frikë se agresioni rus së shpejti do të kthehet në luftë të gjithanshme. Doktrina ushtarake ruse pritet të diktojë një ritëm të tmerrshëm sulmi, duke synuar ndoshta ndërtesat kryesore të Kievit me sulme ajrore përpara se tanket të rriten drejt linjave ukrainase.

Ukraina mund të përballet me sulme nga tre fronte, nga Bjellorusia në veri, Rusia, në lindje dhe një forcë masive e komandove detare që sulmojnë bregdetin e saj jugor.

Nëse tanket ruse kalojnë kufirin me Bjellorusinë, ata mund të rrethojnë me shpejtësi Kievin, duke bombarduar qytetin, njësitë e mbrojtjes civile të të cilit janë zotuar të luftojnë deri në vdekje.

Nuk dihet se sa kohë mund të qëndrojë Kievi, por një luftë rrethimi me blinduar do ta gjymtonte qytetin brenda disa ditësh.

Dje u shfaqën pamje befasuese të helikopterëve sulmues ushtarakë Ka-52 Alligator, Mi-8 dhe Mi-24 duke u zhvendosur në vende kyçe në Rusinë perëndimore, afër Ukrainës.

Tan

Manovra ruse tani pasqyron përgatitjet e teksteve shkollore për një pushtim pasi bisedimet urgjente të krizës midis SHBA dhe Rusisë duket se kanë dështuar.

Trupat e Moskës u panë duke lëvizur në sistemet e raketave vdekjeprurëse BUK në rajonin e Oryol dhe një raketëhedhëse BM-27 Uragan u pa duke u pozicionuar aty pranë. Dje avionë spiunësh të SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar Rivet Joint po patrullonin kufijtë e Ukrainës me Bjellorusinë, Rusinë dhe deri në Detin e Zi, duke monitoruar formacionet e trupave.

Më shumë tanke ruse u panë në stacionin Maslovka në rajonin Voronezh, i cili kufizohet me Ukrainën dhe shumë batalione të blinduara po lëviznin gjithashtu në pozicione. Ekipi i pavarur i Inteligjencës së Konfliktit të Rusisë (CIT) i cili analizon pamjet me burim të hapur tha: “Ky avancim i pajisjeve në kufi ngre shqetësime të veçanta në sfondin e paralajmërimeve të inteligjencës amerikane për një operacion të supozuar kundër Ukrainës javën e ardhshme dhe evakuimin e ambasadave të huaja nga Kievi.

“Ne vazhdojmë të monitorojmë zhvillimet.”

Ata besojnë se montimet e artilerisë vetëlëvizëse Msta-S dhe tanket T-80U, në shërbim me Divizionin e 4-të të Tankeve të Gardës të Gardës së Parë, janë në lëvizje.

Gjithnjë e më shumë ekziston frika se Rusia do të krijojë një pretekst për luftë me një operacion “flamur të rremë”, duke vetëshkaktuar dhe sulmuar separatistët e tyre për të justifikuar një pushtim.

Sekretari britanik i mbrojtjes Ben Wallace tha se një pushtim rus i Ukrainës ishte “shumë i mundshëm” dhe se Putini mund “të nisë një ofensivë në çdo kohë”.

Kremlini pretendoi se Perëndimi ka shpikur kërcënimin e pushtimit në Ukrainë, ndërkohë që vazhdon të ndërtojë forcat e tij në kufijtë e Ukrainës.

Ndihmësi i afërt i Putinit, Yury Ushakov, këmbënguli: “Faktet janë se amerikanët po nxisin artificialisht histerinë rreth një plani të supozuar rus për pushtimin, madje duke siguruar datat e një pushtimi të tillë, por në të njëjtën kohë rrit muskujt ushtarakë të Ukrainës, duke caktuar burime të mëdha financiare për të modernizuar Ushtria ukrainase dhe rritja e numrit të instruktorëve ushtarakë që vendosen atje”.

Ai paralajmëroi: “Po krijohen kushte që forcat e armatosura të Ukrainës të ndërmarrin veprime provokuese mes akuzave për një “pushtim”.

“Kjo është mënyra se si ne e shohim situatën.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts