Detaje nga mbytja e fëmijës shqiptar në Greqi/ Nëna ishte në shtëpi me foshnjën në momentin e tragjedisë, një banor i zonës e pikasi të miturin mbi ujë

detaje nga mbytja e femijes shqiptar ne greqi nena ishte ne shtepi me foshnjen ne momentin e tragjedise nje banor i zones e pikasi te miturin mbi uje

Detaje të reja janë mësuar nga ngjarja tronditëse në Kretë të Greqisë, ku në zonën e Arvit, një fëmijë shqiptar, rreth 7 vjeç, është mbytur teksa po notonte në plazhin që ndodhej pak metra larg shtëpisë së tij.

ambulanca greke

Fëmija i kishte kërkuar nënës leje që të shkonte të notonte me një shok, por ajo kishte refuzuar. Duke i ikur nga vëmendja nënës, i mituri ishte futur në det, por fatkeqësisht e kishin marrë dallgët, e për pasojë kishte humbur ndjenjat. Më pas ai u gjet i pajetë nga një banor i zonës,i cili e kishte parë mbi ujë.

Banorët e tjerë u mobilizuan për t’i dhënë ndihmën e parë që ta shpëtonin, por ishte tepër vonë.

Nikolasi i vogël, siç bëjnë me dije mediat greke, ishte me origjinë nga Shqipëria dhe jetonte me prindërit e tij vitet e fundit në Arvi.

Prindërit e tij janë punëtorë kryesisht në serra, njerëz të shkëlqyer siç përshkruajnë bashkëfshatarët e tyre.

Të gjithë po flasin për një fëmijë të mrekullueshëm plot energji, gëzim dhe mirësi.

Nëna e tij pak muaj më parë solli në jetë fëmijën e dytë të familjes dhe në momentin që ndodhi tragjedia ishte në shtëpi me foshnjën, ndërsa babai në punë.

Kryebashkiaku i Viannos, Pavlos Baritakis, tha për cretapost.gr se “fëmija e donte shumë detin dhe i shpëtoi vëmendjes së prindërve, si pasojë e të cilit humbi jetën”. Në një pyetje lidhur me plazhin, kryebashkiaku i Viannos theksoi se ky plazh i veçantë nuk është i organizuar , pra nuk ka një roje shpëtimi. Gjithashtu, është shkëmbor.

Sipas informacioneve të fundit, prindërit kanë qenë në komisariat dhe kanë dhënë deklaratë se si ka ndodhur ngjarja.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts