DETAJET/ Arrestimi i Beqajt, SPAK lëshon 5 masa sigurie, 3 prej tyre ‘arrest me burg’

detajet arrestimi i beqajt spak leshon 5 masa sigurie 3 prej tyre arrest me burg
detajet arrestimi i beqajt spak leshon 5 masa sigurie 3 prej tyre arrest me burg

Zbardhen të tjera detaje në lidhje me arrestimin e ish-ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj.

Gazetarja Klodiana Lala, e cila konfirmoi për BalkanWeb, e para ekskluzivisht lajmin për arrestimin e ish-ministrit, bën me dije se SPAK ka lëshuar 5 masa sigurie, 3 prej tyre ‘arrest me burg’ dhe 2 ‘arrest shtëpie’.

Po ashtu është urdhëruar nga ana e SPAK dhe kontrolle në dy banesa. Beqaj u arrestua për abuzime me fondet e SASPAC.

SPAK vendosi ish-ministrin nën akuzë më 18 mars, 2024, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, lidhur me koncensionin prej 100 milionë euro për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale në spitalet shtetërore. Ish-ministri socialist i Shëndetësisë, ishte prej shumë muajsh me statusin e personit nën hetim dhe paraqitej çdo të premte në SPAK.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts