Devijimi i aeroplanit të Bjellorusisë/ Putin takon Lukashenkon: BE me standarde të dyfishta dhe qëndrim emocional

Presidenti rus Vladimir Putin ka hedhur poshtë zemërimin perëndimor për devijimin e një avioni Ryanair në kryeqytetin e Bjellorusisë, ku u kapën një gazetar disident dhe e dashura e tij.

Gjatë bisedimeve në qytetin turistik rus të Soçit, Putin dhe homologu i tij bjellorus Alexander Lukashenko folën për “këndvështrim emocional të BE-së”, shkruan BBC.

BE që atëherë ka nxitur linjat ajrore me bazë në Evropë të shmangin hapësirën ajrore bjelloruse. Ata kanë kërkuar lirimin e Roman Protasevich dhe Sofia Sapega. Dyshja po fluturonte nga Athina në Vilnius, dy kryeqytetet e BE, të dielën e kaluar, kur një avion luftarak u përplas mbi Bjellorusinë për të shoqëruar avionin e tyre për t’u ulur në aeroportin e Minskut, për shkak të një kërcënimi për bombë që doli të ishte i rremë.

Agjencia e aviacionit civil të KB ka thënë se do të nisë një hetim “për gjetjen e fakteve” mbi veprimet e Bjellorusisë, duke pyetur nëse kishte ndonjë shkelje të ligjit ndërkombëtar të aviacionit.

Pasi BE u bëri thirrje linjave ajrore të shmangin hapësirën ajrore bjelloruse, Rusia refuzoi hyrjen për disa fluturime Air France dhe Austrian Airlines të lidhura me Moskën.

Për çfarë akuzojnë Putini dhe Lukashenko Perëndimin?

Rusia është aleati më i fortë politik i liderit bjellorus, edhe pse thuhet se marrëdhëniet personale midis dy presidentëve me kohë të gjatë janë të tensionuara.

Putin sugjeroi që BE kishte zbatuar standarde të dyfishta – dhe iu referua një incidenti në 2013 kur një avioni me presidentin Bolivian Evo Morales brenda iu ndalua hyrja në disa vende përreth ndërsa SH.B.A., ndërsa Amerika kërkonte Eduard Snoudenin. Putin tha se në vitin 2013 “kishte heshtje” nga BE pasi avioni bolivian u detyrua të devijonte në aeroportin e Vjenës.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.