Dha dorëheqjen pas disfatës në zgjedhje, por kush mund ta zëvendësojë Rishi Sunak si kreun e Partisë Konservatore?

dha doreheqjen pas disfates ne zgjedhje por kush mund ta zevendesoje rishi sunak si kreun e partise konservatoreRishi Sunak ka njoftuar dorëheqjen e tij pas humbjes ndaj Laburistëve në zgjedhjet e përgjithshme.

skynews-rishi-sunak-manifesto_6578727

Me partinë që tani shkon në opozitë për herë të parë që nga viti 2010, gara është në vazhdim për të gjetur liderin e saj të ardhshëm.

Pra, kush ka gjasa ta kandidojë dhe a kanë mbështetjen e anëtarëve të partisë?

Kemi Badenoch, ish-sekretarja e biznesit, shihet si një favorite e së djathtës dhe u ka bërë përshtypje disave në parti me qasjen e saj jo të pakuptimtë.

Suella Braverman ka kultivuar një reputacion në të djathtë si dikush që nuk ka frikë të shprehë opinione të diskutueshme mbi emigracionin dhe ligjin dhe rendin.

James Cleverly, ish-sekretari i fundit i brendshëm  dhe gjithashtu ish-sekretari i jashtëm, po flitet në qarqet e moderuara konservatore si një kandidat që mund të bashkojë partinë.

Robert Jenrick ka mbajtur disa role ministrore, duke përfshirë sekretarin e komuniteteve, një pozicion që ai e humbi në një nga riorganizimet e Boris Johnson.

Jeremy Hunt, i cili ka kandiduar për të udhëhequr partinë në disa raste, por kurrë nuk ka patur sukses.

Priti Patel, ish -sekretarja e Brendshme ishte një mbajtëse kryesore e pishtarëve për të djathtën përpara se të eklipsohej nga Braverman pas ikjes së Johnson.

Tom Tugendhat vlerësohet shumë në mesin e grupit One Nation të deputetëve të moderuar konservatorë.

David Cameron u emërua nga Sunak si sekretar i jashtëm në kohën e administratës konservatore, në atë që ishte një rikthim shokues në politikën e vijës së parë pas dorëheqjes së tij si kryeministër në 2016 pas referendumit të BE-së.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts