Dha informacion për raketat te NATO, Putin arreston shkencëtarin rus për spiunazh

Një shkencëtar i universitetit rus është arrestuar për tradhti pasi u akuzua për ndarjen e informacionit të klasifikuar në një vend të papërcaktuar të NATO-s.

Alexander Kuranov, 73 vjeç, i cili është projektuesi kryesor i Ndërmarrjes Kërkimore Shkencore të Sistemeve Hipersonike, pritet të arrestohet për dy muaj në pritje të hetimeve.

Shërbimet federale të sigurisë (FSB) e kanë akuzuar atë për dhënien e të dhënave të klasifikuara një burimi të inteligjencës perëndimore në lidhje me zhvillimin e teknologjisë së re të aviacionit.

Kurabov është shkencëtari i dytë që u arrestua këtë vit. Në prill profesori Valery Golubkin, 69 vjeç, i cili jep leksione në Institutin e Fizikës dhe Teknologjisë në Moskë, u arrestua gjithashtu pas pretendimeve të akuzave të NATO-s për spiunazh.

Ai është ende në pritje të gjykimit dhe, nëse shpallet fajtor, mund të përballet me deri në 20 vjet burg. Arrestimet e tyre vijnë ndërsa Rusia vazhdon të rrisë programin e saj raketor hipersonik mes syrit vëzhgues të Perëndimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *