Dhënia me qira e Akuadromit, Braimllari: U hiqet mundësia qytetarëve për të shfrytëzuar hapësira publike më çmim të lirë

Kryetari i grupit të këshilltarëve të Partisë së Lirisë, në Bashkinë e Tiranës, Endrit Braimllari në deklaratë për mediat, ka reaguar për dhënien me qira të  Akuadromit.

Ai deklaron se kjo tregon ‘vullnetin e Erion Veliajt për të zhbërë çdo mundësi që qytetarët kanë për të shfrytëzuar një hapësirë publike më një çmim të lirë’.

Reagimi i plotë:

Dhënia me qira e Akuadromit ose kompleksit të pishinave të Tiranës tregon qartë vullnetin e Erion Veliajt për të zhbërë çdo mundësi që qytetarët kanë për të shfrytëzuar një hapësirë publike më një çmim të lirë.

Teksa 60% e qytetarëve shqiptarë nuk kanë mundësi të kryejnë pushime, as një javë të vetme, kryetari i bashkisë së Tiranës po i heq mundësinë e vetme argëtuese, shplodhëse qytetarëve të Tiranës me çmime të përballueshme në këtë verë të nxehtë.

Një vit më parë Erion Veliaj do të shprehej se Kompleksi i Pishinave po i kthehej në administrim bashkisë dhe se ajo do ta administronte më mirë se privati dhe me çmime më të lira.

Por sot, ai ka ndërruar mendje dhe një mundësi që duhet t’a kishin qytetarët e Tiranës, çlodhëse, argëtuese në kushtet e një krize të thellë ekonomike po ia heq duke ja dhënë biznesmenëve të lidhur me të, me një çmim qesharak, duke zhdukur një herë e përgjithmonë çdo hapësirë publike në kryeqytet.

Është e qartë që Erion Veliaj është një kryetar bashkie i cili sot nuk përfaqëson interesin qytetar por vetëm atë të oligarkëve ku ai vetë është i lidhur në biznes.

Teksa Bashka e Tiranës menaxhon një buxhet 275 milionë euro në vit dhe 67% të tij e çon për paga dhe shërbime operative një pjesë e mirë këtij buxheti mund të përdorej për të administruar dhe mirëmbajtur pronat e bashkisë, që ato të aksesohen nga qytetarët me çmime të arsyeshme.

Për t’ja bërë të mundur përballimin në këto kohë krize ku çdo ditë e më shumë qytetarët po zhyten në varfëri për shkak të keqqeverisjes, keqmenaxhimit dhe korrupsionit të pushtetit qendror dhe lokal.

Erion Veliaj premtonte shtimin e hapësirave të gjelbërta, sportive dhe reakreative.

Në këto 9 vite ka zhdukur çdo hapësirë të mundshme të gjelbërt, sportive dhe reakreative për interesa të ngushta okulte në kurriz të qytetarëve të Tiranës.

Grupi i këshilltarëve të Partisë së Lirisë në Bashkinë e TIranës do të kërkojë transparencë mbi këtë aferë të Erion Veliajt dhe do të ndërmarrim cdo nismë ligjore për të zhbërë këtë vendim korruptiv.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts