Dhimbjet e kyçeve, ja disa hapa të thjeshtë për të lehtësuar shqetësimet pa marrë medikamente

dhimbjet e kyceve ja disa hapa te thjeshte per te lehtesuar shqetesimet pa marre medikamenteOsteoartriti është çrregullimi më i zakonshëm i kyçeve që prek disa njerëz mbi 40 vjeç dhe në një farë mase shumicën e atyre mbi 80 vjeç.

kyce

Edhe pse pas moshës 40 vjeçare ka shumë që mund të paraqesin ndonjë shenjë të kësaj sëmundjeje në rrezet X , e vërteta është se vetëm gjysma e këtij grupi në të vërtetë shfaq simptoma.

Miliona njerëz në botë janë diagnostikuar me këtë gjendje degjenerative, në fakt, ajo konsiderohet si një nga shkaqet kryesore të dhimbjes dhe paaftësisë në popullatën e rritur.

Si të lehtësoni dhimbjet e kyçeve

Një nga sfidat kryesore për pacientët me osteoartrit është menaxhimi i dhimbjeve të kyçeve. Megjithatë, përtej përdorimit të medikamenteve ka disa truke jo farmakologjike që mund të jenë shumë efektive.

Për shembull, terapi fizike, e cila mund të forcojë muskujt përreth nyjeve të prekura, duke optimizuar lëvizshmërinë dhe duke lehtësuar dhimbjen.

Një këshillë tjetër mund të jetë kryerja e terapive me nxehtësi dhe të ftohtë, të cilat zakonisht rekomandohen nga specialistët, që konsistojnë në aplikimin e nxehtësisë në nyje për të luftuar ngurtësinë dhe për të përmirësuar lëvizshmërinë, pastaj të ftohtë për të ndihmuar në uljen e inflamacionit dhe dhimbjes akute.

Kjo sëmundje zakonisht shfaqet me plakjen dhe ka edhe metoda që parandalojnë shfaqjen e saj ose vonojnë përparimin e saj. Një prej tyre është mbajtja e një peshe të shëndetshme, pasi mbipesha rrit ngarkesën në nyje.

Një dietë e ekuilibruar që përfshin ushqime të pasura me antioksidantë dhe acide yndyrore omega-3 mund të ketë efekte anti-inflamatore, ndërsa praktikimi i aktiviteteve me ndikim të ulët si ecja, noti ose çiklizmi mund të parandalojë konsumimin e tepërt të kyçeve.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts