Dhjetëra këpucë dhe lodra, vendoset memorial për fëmijët e vrarë në Mariupol në kryeqytetin finlandez

Shoqata e Ukrainës në Finlandë ka vendosur një memorial për fëmijët e vrarë në Mariupol. Memoriali është vendosur në kryeqytetin francez, Helsinki.

Dhjetëra këpucë për fëmijë kanë të rrethuar me tuta të verdha janë dhe një lodër janë shpërndarë në një hapësirë të konsiderueshme, duke kundërshtuar agresionin rus për mizoritë e kryera në Ukrainë.

Ende është e paqartë se sa është numri i saktë i fëmijëve të vrarë në Ukrainë që me fillimin e pushtimit nga Rusia, por më herët prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës bëri me dije se të paktën 177 fëmijë kanë vdekur dhe 336 janë plagosur.

6aa8f9ab 9217 4c1c 8961 F5a98eff819d

Memorial

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.