Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në Londër në solidaritet me Palestinën

Në një tjetër protestë të madhe , njerëzit përsëri mbushën rrugët e Londrës në solidaritet me palestinezët.

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në Sheshin Trafalgar në qendër të Londrës për të protestuar kundër Izraelit dhe për të bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në konfliktin vdekjeprurës.

Duke valëvitur flamujt palestinezë, turma brohoriti parulla pro-palestineze : “Palestina do të jetë e lirë”.

Gjatë demonstratës, protestuesit bërtisnin kundër liderëve perëndimorë si kryeministri Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden, duke kritikuar mbështetjen e tyre për Izraelin .

Protesta pa gjithashtu shumë shenja pro-palestineze, duke përfshirë: “Bombardimi i fëmijëve nuk është vetëmbrojtje”, “Armëpushimi tani” dhe “Jo paqe, pa drejtësi”.

Demonstruesit hebrenj protestuan gjithashtu ndaj veprimeve të qeverisë izraelite me pankarta ku thuhej “Hebrenjtë thonë ndalo gjenocidin ndaj palestinezëve” dhe “Hebrenjtë për një Palestinë të lirë”.

Një demonstrues irlandez i quajtur Tom tha se ai ka mbështetur prej kohësh palestinezët, por kohët e fundit “gjërat u përkeqësuan”.

“Shumë i zhgënjyer,” tha ai, duke kritikuar politikanët që refuzojnë të mbështesin thirrjet për një armëpushim .

Turp për ta që nuk bëjnë asgjë”, tha protestuesi 84-vjeçar.

Ai tha se është shumë e vështirë të shikosh se çfarë po ndodh në Gaza për shkak të “masakrës së tmerrshme” që po ndodh atje.

Policia Metropolitane e Londrës tha se kishte arrestuar 11 persona të lidhur me protestën.

Këtë javë ushtria izraelite zgjeroi sulmet e saj ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës, i cili ka qenë nën sulme të pamëshirshme ajrore nga një ofensivë e befasishme nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Gati 11,000 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë 9,488 palestinezë dhe më shumë se 1,538 izraelitë.

Furnizimet bazë po mbarojnë për 2.3 milionë banorët e Gazës për shkak të rrethimit izraelit, përveç numrit të madh të viktimave dhe zhvendosjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts