Dhjetëra të vdekur pas sulmeve në Nagorno-Karabak

dhjetera te vdekur pas sulmeve ne nagorno karabak

dhjetera te vdekur pas sulmeve ne nagorno karabak

09:36 20/09/2023

Erdogan: Nagorno-Karabaku ështs pjesë e Azerbajxhanit dhe imponimi i një statusi tjetër është i papranueshëm

Të paktën 27 persona janë vrarë dhe 200 të tjerë janë plagosur në një operacion ushtarak nga Azerbajxhani në rajonin e Nagorno-Karabakut.

Videoja e dëshmitarëve okularë tregojnë automjete të shkatërruara në Stepanakert, në Nagorno-Karabakh të kontrolluar nga armenët, pas sulmeve. Azerbajxhani dërgoi trupa, duke rritur kërcënimin e një lufte të re me fqinjin e tij Armeninë.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se pajisjet ushtarake që i përkisnin forcave të armatosura armene ishin “neutralizuar”, duke përfshirë automjete ushtarake, artileri dhe instalime raketash kundërajrore. Presidenca azere tha se ishte e gatshme të takohej me Komunitetin e Karabakut, por grupet e armatosura ilegale armene duhet të ngrenë flamurin e bardhë pasi në të kundërt masat antiterroriste do të vazhdojnë.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Nagorno-Karabaku është pjesë e territorit sovran të Azerbajxhanit dhe imponimi i një statusi tjetër për rajonin separatist është i papranueshëm. Ndërkaq Rusia ka bërë thirrje për ndalimin e menjëhershëm të luftimeve në Nagorno-Karabakh. Azerbajxhani dhe Armenia fillimisht hynë në luftë në fillim të viteve 1990 pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Më pas, në vitin 2020, Azerbajxhani rimori zonat në dhe rreth Nagorno-Karabakh-ut, ndërsa më pas ra dakord për një armëpushim të monitoruar nga paqeruajtësit rusë.

Klan News

dhjetera te vdekur pas sulmeve ne nagorno karabak

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts