Dhoma e Përfaqësuesve hetim sulmeve në Kongres

11:23 25/06/2021

Nancy Pelosi: Komiteti do të udhëhiqet nga demokratët, do të përcaktojë të vërtetën e asaj dite

Dhoma e Përfaqësuesve do të hetoje ngjarjet e 6 Janarit në Kongres. Nëpërmjet një komiteti të udhëhequr nga demokratët do të synojë që “të përcaktojë të vërtetën e asaj dite” dhe “të sigurojë që një sulm i atij lloji të mos mund të ndodhë më”.

Ishte kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Nancy Pelosi e cila njoftoi për krijimin e këtij komiteti. Aleatë të ish-Presidentit amerikan, Donald Trump, thanë se komiteti nuk është i nevojshëm. Trazirat lanë pesë persona të vdekur, përfshirë një zyrtar të policisë.

Kongresi, megjithatë, arriti të certifkonte rezultatin zgjedhor dhe Biden e mori detyrën e Presidentit në muajin Janar. Kongresi amerikan e fajësoi Trumpin për nxitje të trazirave, por ai u shpall i pafajshëm nga Senati.

Klan NewsBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *