Dhuna kundër njerëzve indigjenë në Brazil rritet me 61 %

Dhuna kundër njerëzve indigjenë në Brazil u rrit me më shumë se 60 për qind vitin e kaluar, ka thënë një grup i të drejtave të njeriut, pasi pushtimet tokësore të territoreve indigjene u rritën dhe qeveria dështoi të sigurojë mbrojtje.

Në raportin e tij vjetor, të lëshuar të enjten, mbi dhunën kundër pasardhësve të banorëve origjinalë të Brazilit, Këshilli Misionar Indigjen i Kishës Katolike (CIMI) tha se kishte 182 vrasje të njerëzve indigjenë në vitin 2020, krahasuar me 113 vrasje në 2019, një rritje prej 61 për qind.

U raportuan 263 pushtime tokësore të territoreve indigjene, tha CIMI, një rritje “alarmante” prej 137 përqind krahasuar me vitin e kaluar.

Raporti fajësonte qeverinë e presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro për dështimin në mbrojtjen e komuniteteve indigjene, ndërkohë që shtynte legjislacionin që do të hapte rezervat e tyre për minierat komerciale, kërkimin e naftës, gazit dhe ndërtimin e digave hidroelektrike.

Vitin e kaluar, qeveria e Bolsonaro pa “thellimin e një skenari jashtëzakonisht shqetësues për sa i përket të drejtave, territoreve dhe jetëve indigjene”, thuhet në raport.

Pretendimet për tokën indigjene janë paralizuar gjithashtu nën administratën Bolsonaro , thuhet në raport. Nga 1289 rezervime në Brazil, 832 janë duke pritur për njohje zyrtare.

Presidenti brazilian vizitoi kohët e fundit një territor indigjen dhe mbrojti minierat ilegale që ka “një ndikim të madh në mjedis për njerëzit indigjenë”, tha në Twitter Cesar Munoz, studiues i lartë i Amerikës në Human Rights Watch.

Bolsonaro ka lavdëruar më parë kolonelin e kalorësisë së ushtrisë amerikane George Armstrong Custer për pastrimin e njerëzve indigjenë nga fushat e Amerikës së Veriut.

Ai ka kritikuar gjithashtu rezervat për pushtimin e tokës së vlefshme dhe ka thënë se nuk do të japë asnjë pëllëmbë tokë të pretenduar nga komunitetet indigjene. Ai mbështetet nga interesa të fuqishme të fermave, si pjesë e një grupi ligjvënësish të njohur jozyrtarisht në Brazil si blloku i “viçit, Biblave dhe plumbave”.

Kritikët kanë thënë se komentet e Bolsonaro-s kanë trimëruar minatorët, pushtuesit dhe prerësit e paligjshëm, pushtimet e të cilëve në territoret e rezervuara kanë përkeqësuar përhapjen e koronavirusit.

Më shumë se 800 indigjenë në Brazil kanë vdekur nga COVID-19 , sipas shifrave zyrtare që numërojnë vdekjet vetëm në rezervime dhe jo midis indigjenëve në qytetet e Brazilit.

Brazili ka një popullsi prej 900,000 banorësh indigjenë, nga të cilët një e treta janë zhvendosur jashtë rezervave në zonat urbane.

Zyra e presidentit të Brazilit nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment nga agjencia e lajmeve Reuters.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *