Dialogu Kosovë-Serbi/ Kancelari gjerman mbledh në 4 maj Kurtin, Vuçiçin e Lajçakun në Berlin

Ndërkohë që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk po shënon progres, edhe pse pritshmëritë ishin që pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Serbi situata të ishte e ndryshme nga çka është sot, një lëvizje e papritur vjen nga Gjermania.

Kancelari Olaf Scholz do të presë në datën 4 maj në Berlin, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

“Kancelari do të mirëpresë presidentin Vuçiç dhe kryeministrin Kurti në Berlin të mërkurën e ardhshme. Bisedimet do të shërbejnë gjithashtu për të mbështetur dialogun Kosovë-Serbi të udhëhequr nga BE. Për të mbështetur këtë dialog të Brukselit, kancelari ka ftuar në Berlin Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajcak, i cili në mbrëmjen e së njëjtës ditë do të zhvillojë bisedime me presidentin serb dhe kryeministrin kosovar”, thuhet në reagimin e zëdhënësit të Qeverisë gjermane për Gazetën Express.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *