Dialogu Kosovë-Serbi/ Meta: Një marrëveshje përfundimtare detyruese, normalizon plotësisht marrëdhëniet


meta per dialogun

Presidenti Ilir Meta thotë se Shqipëria do ta mbështesë dialogun Kosovë-Serbi dhe “një marrëveshje përfundimtare detyruese, gjithëpërfshirëse dhe të zbatueshme”, që sipas kreut të shtetit normalizon plotësisht marrëdhëniet midis dy vendeve.

Në një postim në rrjetet sociale, nga Sllovenia, ku ndodhet në Takimin e 10 të Udhëheqësve të Procesit Brdo-Brijuni, Presidenti Meta thotë se Shqipëria gjithashtu do të kontribuojë “në paqen rajonale, stabilitetin dhe perspektivën e përbashkët europiane”.

Duke u ndalur në çështjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës nga Bashkimi Europian, kreu i shtetit shqiptar thotë se ky proces duhet të vijojë “pa vonesa të mëtejshme”, dhe e quan “një mbështetje për rrugën e integrimit euro-atlantik të Kosovës dhe në të njëjtën kohë, një e drejtë ende e mohuar për qytetarët e saj”.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *