Dialogu Kosovë-Serbi, Palmer: SHBA thjesht ndërmjetësuese, asociacioni të formohet ashtu si dakordohen palët

Zëvendës Ndihmësi Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka thënë se asociacioi i komunave me shumicë serbe, duhet të foromohet ashtu siç duhet të merren vesh palët.

“Forma sesi duhet të bëhet Asociacioni është forma sesi do të dakordohen palët”, u shpreh Palmer.
Ndërsa, përfaqësuesi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak theksoi se marrëveshjet ndërkombëtare që arrihen mes palëve duhet të futen në legjislacionin e shtetit dhe kjo është çfarë ai ka thënë lidhur me ndryshimin e kushtetutave.

“Është një lloj tradite e mirë që më vendoset në gojë diçka që nuk kam thënë, ajo çfarë kam thënë është se kur arrihet një marrëveshje ndërkombëtare atëherë duhet të futet në legjislacionin shtetëror. Kjo është për çka palët mund të merren vesh në negociata”, u shpreh Lajçak.

Lajçak e Palmer kanë ardhur për vizitë në Kosovë dje, ku janë takuar me krerët e institucioneve dhe partive opozitare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.