Dialogu Kosovë-Serbi/ Petkoviç hedh poshtë deklaratat e Prishtinës zyrtare: Nuk ka afate kohore për Kurtin, mjaft iu shmangët detyrimeve!

dialogu kosove serbi petkovic hedh poshte deklaratat e prishtines zyrtare nuk ka afate kohore per kurtin mjaft iu shmanget detyrimeve
dialogu kosove serbi petkovic hedh poshte deklaratat e prishtines zyrtare nuk ka afate kohore per kurtin mjaft iu shmanget detyrimeve

Drejtori i Zyrës Qeveritare për Kosovë e Metohi, Petar Petkoviç, sot ka hedhur poshtë si të pasakta pretendimet e zyrtarëve të Prishtinës për afate të sakta për arritjen e marrëveshjes përfundimtare në dialogun me Beogradin.

Më herët, zëvendëskryeministri i Kosovës dhe kryenegociatori i Prishtinës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi, tha se afatet për zgjidhjen përfundimtare të këtij procesi “përkojnë” me mandatet e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, presidentit të SHBA-së, Joseph Biden dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së. për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Joseph Borrell.

“Në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ndryshe nga pretendimet e kryenegociatorit të Prishtinës, Besnik Bisljimi, nuk ka afate kohore për Kurtin, dhe probabiliteti për arritjen e marrëveshjes nuk matet me kohë, por në gatishmërinë e Prishtinës për të respektuar marrëveshjet e arritura deri më tani. dhe mundësojnë formimin e Unionit të Komunave Serbe”, tha Petkovic.

Ai ka vlerësuar se fundi i dialogut nuk mund të jetë i dukshëm “kur Prishtina nuk e zbatoi as atë që ishte marrë vesh nëntë vjet më parë, në fillim të dialogut”.

“Fakti që Prishtina dëshiron të jetë rezultat i dialogut nuk ka të bëjë me realitetin apo dialogun, përderisa Prishtina kërkon kohë për ne dhe ndërmjetësuesit nga BE-ja. “Formimi i Unionit të Komunave Serbe (ZSO) është në qendër të dialogut dhe vazhdimi i normalizimit të marrëdhënieve mund të diskutohet në mënyrë produktive vetëm pasi Prishtina të ndalojë shmangien e detyrimeve të saj dhe të ndërmarrë hapa konkretë drejt zbatimit të asaj që përfaqësuesit e saj nënshkruan në Bruksel. “shtoi Petkoviç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts