Dialogu Prishtinë-Beograd, Lavrov: Rusia pranon çdo zgjidhje që do t’i përshtatet Serbisë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka vizituar Beogradin ku edhe është takuar me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Pas këtij takimi Lavrov deklaroi se është angazhuar në e çështjes së Kosovës, duke theksuar se nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të duhej të miratohej një zgjidhje.

Sipas tij Rusia do të pranonte çdo zgjidhje e cila do t’i përshtatej Serbisë dhe popullit serb, pasi sipas tij Serbia “është faktor më i rëndësishëm i paqes dhe stabilitetit në rajon”.

“Unë përcolla përshëndetjet e presidentit Vladimir Putin dhe ne jemi të vendosur ta vazhdojë dialogun në nivelin më të lartë. Ne jemi duke shqyrtuar mundësinë e takimit mes dy presidentëve”, është shprehur Lavrov.

Më tej kryediplomati hodhi poshtë kritikat se Moska po ndërhyn në punët e brendshme të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

“Akuzat se Rusia dyshohet se shkel disa norma të e drejta ndërkombëtare në Ballkanin Perëndimor janë të pabazuara,” tha Lavrov.

Ministri i Jashtëm rus pritet që të marrë pjesë në Samitin e Lëvizjes së të Painkudruarve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.