Digjet parcela me bimë mjekësore në Gramsh, zjarri dyshohet se është vënë qëllimisht

Një parcele me bimë mjekësore Levando në Gramsh i është vënë zjarri. Flakët janë përhapur me shpejtësi, ndërsa zjarrfikësit kanë ndërhyrë për të bërë të mundur shuarjen e flakëve.

Dyshohet se zjarri është vënë qëllimisht në parcelat e mbjella në fshatin Tunjë, në Gramsh. Por fatmirësisht zjarrfikësit kanë arritur të bëjnë të mundur izolimin e flakëve, duke shpëtuar mbi 2 hektarë të mbjellë me Levando.

Nga zjarri u shkrumbuan rreth një dynym bimë mjekësore. Sakaq kjo bimë për banorët e zonës është e vetmja e ardhur ekonomike, për familjet.

(BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts