Dikur shtëpia e Pablo Escobar-it, sot park përkujtimor për viktimat e tij

Vendi ku dikur gjendej ndërtesa “Monaco” në Medellin të Kolumbisë, ku jetonte trafikuesi më i madh i drogës në botë, Pablo Escobar Gaviria, sot është një përmendore e cila është ndërtuar për të përkujtuar viktimat e luftës së trafikantëve.

Ndërtesa, e cila gjendej në lagjen El Poblado, u rrënua në vitin 2019 dhe në vend të saj, komuna ndërtoi Parkun Përkujtimor Inflexion.

Në park përkujtohen rreth 5 mijë viktima të trafikut të drogës gjatë luftës së përgjakshme që ndodhi gjatë kohës së Escobar-it në vitet 80 dhe 90 në Medellin.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.