Dikur të burgosur, talibanët tani janë përgjegjës të një burgu në Kabul

Edhe një herë, burgu kryesor i Kabulit ishte i mbushur plot me mijëra talibanë të kapur dhe arrestuar nga qeveria. Të hënën, një komandant taliban shëtiti nëpër sallat e tij të zbrazëta dhe blloqet e qelive, duke u treguar miqve të tij se ku ishte burgosur dikur.

Ishte një shenjë e rendit të ri të papritur dhe befasues në Afganistan, pasi grupi hyri në kryeqytet gati një muaj më parë dhe hodhi poshtë një qeveri të shkatërruar, të mbështetur nga SHBA, të cilën e kishte luftuar për 20 vjet.

Talibanët tani drejtojnë burgun Pul-e-Charkhi, një kompleks i gjerë në periferinë lindore të Kabulit. Pasi pushtuan qytetin, luftëtarët liruan të gjithë të burgosurit atje, rojet e qeverisë ikën dhe tani dhjetëra luftëtarë talibanë po drejtojnë objektin.

Komandanti, i cili refuzoi të japë emrin e tij, ishte në një vizitë personale në kompleks me një grup shokësh. Ai tha se ishte arrestuar rreth 10 vjet më parë në provincën lindore Kunar dhe u soll në Pul-e-Charkhi i lidhur .

“Ndihem kaq tmerrshëm kur i kujtoj ato ditë,” tha ai.

Ai tha se të burgosurit pësuan abuzime dhe tortura. Ai u burgos për rreth 14 muaj para se të lirohej. “Ato ditë janë ditët më të errëta të jetës sime, dhe tani ky është momenti më i lumtur për mua që jam i lirë dhe vij këtu pa frikë.”

Shumë afganë si dhe qeveri në të gjithë botën janë alarmuar nga marrja e shpejtë e pushtetit nga talibanët, nga frika se lëvizja do të imponojë një rregull të ngjashëm, të ashpër siç bënë gjatë qeverisjes së tyre të parë në vitet 1990.

Por për luftëtarët talibanë, është një moment për të shijuar një fitore pas viteve të luftimeve rraskapitëse, dhe për të parë një qytet që disa prej tyre kanë hyrë që nga fillimi i luftës.

Pul-e-Charkhi kishte një histori të gjatë shqetësuese të dhunës, ekzekutimeve masive dhe torturave. Varret masive dhe qelitë e torturës u zbuluan që datojnë nga qeveritë e mbështetura nga sovjetikët në fund të viteve 1970 dhe 1980.

Nën qeverinë e mbështetur nga SHBA, ishte më mirë e njohur për kushtet e këqija dhe mbipopullimin, 11 blloqet e saj të qelisë u ndërtuan për të strehuar 5,000 të burgosur, por shpesh ishin të mbushura me më shumë se 10.000, përfshirë të burgosurit talibanë dhe kriminelët.

Të burgosurit talibanë shpesh u ankuan për abuzime dhe rrahje, dhe pati trazira të rregullta. Megjithatë, ata e mbajtën organizatën e tyre pas hekurave, duke fituar koncesione si qasja në telefonat celularë dhe koha më e gjatë jashtë qelive të tyre.

Disa nga talibanët që tani ruanin vendin ishin ish të burgosur. Rojet e qeverisë kanë ikur dhe nuk guxojnë të kthehen, nga frika e hakmarrjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *