Dilemat e Biden për Afganistanin

18:39 16/08/2021

Media gjermane ngrejnë disa pikpyetje rreth situatës

KohĂ«t e fundit thekson DW Joe Biden ndodhej nĂ«n njĂ« presion tĂ« madh politik tĂ« brendshĂ«m t’i japte fund asaj lufte. Shumica e amerikanĂ«ve nuk donin mĂ« tĂ« rrezikoheshin jetĂ« njerĂ«zish dhe tĂ« jepeshin miliarda tĂ« tjera Dollare pĂ«r njĂ« vend, ku shumica e popullsisĂ« nuk i sheh SHBA-tĂ« dhe aleatĂ«t si çlirues, por i lufton si pushtues.

NĂ«se shumĂ« presidentĂ« filluan luftĂ«ra pĂ«r tĂ« fituar zgjedhje, Biden duhet t’i jepte fund kĂ«saj lufte ne Afganistan pĂ«r tĂ« ruajtur mazhorancĂ«n e dobĂ«t nĂ« tĂ« dyja dhomat e Kongresit Amerikan nĂ« zgjedhjet e ndĂ«rmjetme vitin e ardhshĂ«m.  Sipas DW kompleksiteti i situatĂ«s nuk Ă«shtĂ« aspak justifikim pĂ«r dramĂ«n dhe katastrofĂ«n humanitare tani nĂ« Afganistan ku u lanĂ« pa mbrojtje bashkĂ« me familjet e tyre mijĂ«ra afganĂ« qĂ« mbĂ«shtetĂ«n ushtaret e ushtarĂ«t perĂ«ndimore kĂ«to dy dhjetĂ«vjeçarĂ«.  Mw tej nw shkrim ngrihet pyetja si Ă«shtĂ« e mundur, qĂ« nuk u evakuuan mĂ« parĂ« punonjĂ«sit e ambasadave, tĂ« organizatave joqeveritare dhe grupimeve tĂ« tjera, para se ushtria tĂ« linte pjesĂ« tĂ« tjera tĂ« vendit duke e hapur rrugĂ«n pĂ«r marshimin fitimtar tĂ« talibanĂ«ve?

Si është e mundur, që ende para disa ditëve, ekspertë në Shtëpinë e Bardhë pretendonin, se Kabuli nuk do të bjerë kaq shpejt? Lufta në Afganistan filloi si reagim pas sulmeve terroriste kundër SHBA më 11 Shtator 2001, por aty në këto 20 vite nuk është fituar asgjë. Vetëm është humbur shumë besueshmëri.

Klan New


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.