“Dinamikë dhe gjallëri”/ Ambasadori i OSBE pyetet për klimën politike dhe 25 prillin: Po presim rezultatin përfundimtar, vlerësimi i procesit zgjedhore bëhet…


OSBE-ODIHR është duke pritur rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve për të dalë edhe me raportin zyrtar. Nga Shkodra, ambasadori i OSBE, Vincenzo Del Monaco uroi që rezultati të prezantohet sa më shpejt tek qytetarët.

Vincenzo Del Monaco

Ai u shpreh se vlerësimi i procesit zgjedhore bëhet nga bashkëpunëtorët e ODIHR.

“Ju thatë dy gjëra të drejta, që unë kam 6 muaj në Shqipëri dhe që në Shqipëri ka pasur zgjedhje. Vlerësimi i procesit zgjedhore bëhet nga bashkëpunëtorët tonë të ODIHR e cila është zyra jonë për të drejtat e njeriut.  Tashmë kemi publikuar një raport në shenjë demokracie dhe transparence dhe është i aksesueshëm nga të gjithë në rrjete. Po presim rezultatin përfundimtarë që uroj që shumë shpejt ti prezantohet publikut dhe autoriteteve shqiptare, nuk kam një datë të saktë. Shpresoj që të ketë një mirëkuptim racional dhe jam në pritje të raportit përfundimtarë nga kolegët e ODIHR para se të bëj komente të arsyeshme”, u shpreh ambasadori.

I pyetur në lidhje me klimën politike në Shqipëri ai tha:  “Më duket se ka një dozë të shtuar dinamike dhe gjallërie”.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.