Diplomatët amerikanë bojkotojnë Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Kinë

diplomatet amerikane bojkotojne lojerat olimpike dimerore 2022 ne kine
diplomatet amerikane bojkotojne lojerat olimpike dimerore 2022 ne kine

20:07 06/12/2021

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpallur bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore 2022 në Pekin të Kinës.

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se nuk do të dërgojë në Pekin asnjë delegacion zyrtar për shkak të shqetësimeve që ekzistojnë në lidhje me të drejtat e njeriut në Kinë, raporton BBC.

Megjithatë, atletët amerikanë mund të marrin pjesë në këtë lojëra dhe nuk do të pengohen të shkojnë.

Kina ka thënë më herët se do të marrë kundërmasa në rast të një bojkoti nga SHBA. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts