Diplomatët flasin për përparim në bisedimet me Iranin

10:30 20/05/2021

Zyrtarë të lartë të disa vendeve kanë thënë se është shënuar përparim në bisedimet për të ringjallur paktin e vitit 2015 të fuqive botërore me Iranin dhe për të bindur Shtetet e Bashkuara të ribashkohen me marrëveshjen historike. Një raund i ri i diskutimeve është zhvilluar më 19 maj në Vjenë.

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas tha se janë shënuar “rezultate konkrete” në bisedime, duke shtuar se qëllimi kyç mbetet që në dy javët e ardhshme të krijohen kushtet që SHBA-ja të kthehet në marrëveshje. Ai nuk dha detaje se, në cilat drejtime ishte shënuar përparimi.

Enrique Mora, zyrtari i BE-së që merr pjesë në bisedime, tha se ai ishte “mjaft i sigurt” se një marrëveshje do të arrihej ndërsa i dërguari rus, Mikhail Ulyanov, tha në Twitter se, shpresonte që në javën e ardhshme të zhvillohet raundi i fundit i bisedimeve.

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar një delegacion Vjenë dhe zyrtarët e vendeve tjera po konsultohen me diplomatët amerikanë dhe ata të Iranit përmes takimeve të ndara.

Shtetet e Bashkuara janë tërhequr nga marrëveshja në vitin 2018.

Vendimin e kishte marrë ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i cili pati thënë se marrëveshja ishte e keqe dhe i mundësonte Iranit të posedojë armë bërthamore. SHBA-ja vendosi sanksione shkatërruese ndaj Teheranit.

Si kundërpërgjigje, Irani filloi me shkeljen e marrëveshjes dhe pasurimin e uraniumit.

SHBA-ja nën udhëheqjen e presidentit, Joe Biden ka shprehur gatishmëri për një zgjidhje diplomatike mirëpo ka kërkuar që Irani fillimisht të zbatojë kushtet e marrëveshjes.

Teherani, në anën tjetër, kërkon shfuqizimin e sanksioneve amerikane.

Teherani gjithashtu ka nxitur palët e mbetura në marrëveshje – Francën, Britaninë e Madhe, Rusinë dhe Kinën për lehtësime ekonomike./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *