Diplomati i lartë i BE-së: Hungaria duhet ‘të luajë rolin e saj’ dhe të vendosë nëse dëshiron t’i bashkohet BE-së në sanksionet ndaj Rusisë

Hungaria ende duhet të “luaj rolin e saj” dhe të vendosë nëse dëshiron të shfaqë unitet me Bashkimin Evropian në sanksionimin e Rusisë ndërsa blloku punon në raundin e gjashtë të propozimeve të saj, tha të premten një diplomat i lartë i BE-së.

Duke folur gjatë një konference për shtyp në Bruksel për gazetarët, diplomati tha se raundi i gjashtë i propozuar i sanksioneve do të përfshinte një embargo të naftës me qëllim që “të ketë një ndikim të qëndrueshëm në kapacitetin e Rusisë për të fituar para dhe për të shkaktuar kosto të rënda”.

Diplomati tha se propozimi duhet ende të rregullohet mirë, pasi shumica e vendeve evropiane “duhet të largohen gradualisht nga nafta, dhe padyshim që ka konsiderata realiste ekonomike që duhet të merren parasysh dhe disponueshmëria e alternativave është dukshëm e ndryshme nga shteti anëtar në shtet anëtar.”

“Pra, ne duhet t’i zgjidhim këto shqetësime në një mënyrë ose në tjetrën,” shtoi diplomati.

Diplomati tha se ata e kuptonin se ekziston një “varësi ekzistenciale e naftës nga Rusia për sa i përket Hungarisë”.

“Komisioni po del me propozime, dhe në një moment të caktuar, ju duhet të kafshoni plumbin, ju e dini, dhe të shihni se ku dëshironi të jeni në këtë, dhe ne shpresojmë se Hungaria do të jetë më e afërt,” tha diplomati.

Hungarisë i janë ofruar “propozime të arsyeshme”, tha diplomati, duke shtuar se vendi do të duhet të vendosë se ku qëndron “në mënyrë që ne të mund të vazhdojmë të kemi këtë unitet të rëndësishëm të BE-së dhe t’i dërgojmë të njëjtat sinjale Rusisë se ajo duhet të ndalojë luftën.”, tha diplomati.

“Negociatat janë duke vazhduar çdo ditë, duke përfshirë edhe fundjavat. Kështu që nuk e di se ku do të përfundojë kjo”, tha diplomati.

Të mërkurën, ministri i jashtëm hungarez Péter Szijjártó tha se Hungaria do të votojë vetëm për sanksionet e BE-së ndaj naftës ruse nëse blloku del me zgjidhje për çështjet që do të nisë.

“Ne ia kemi bërë të qartë Komisionit Evropian se mund të votojmë vetëm për këtë propozim nëse Brukseli ofron një zgjidhje për problemet që Brukseli do të krijonte”, tha Szijjártó në një video të postuar në Facebook të mërkurën.

“Ne presim një zgjidhje jo vetëm në lidhje me transformimin e rafinerive tona që do të kushtonte qindra milionë dollarë, jo vetëm në lidhje me rritjen e kapacitetit të tubacionit të naftës që kalon nga Kroacia në Hungari që do të kushtonte qindra milionë dollarë, por edhe në lidhje me të ardhmen e ekonomisë hungareze, siç thashë më parë, ky propozim aktual është si një ‘bombë atomike’ për ekonominë hungareze,” vazhdoi Szijjártó.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.