Diplomohet gruaja e parë snajperiste

10:59 10/11/2021

Gruaja e parĂ« Ă«shtĂ« diplomuar nga ”Shkolla e UshtrisĂ« Amerikane pĂ«r Snajperin” duke pĂ«rmbushur afatin 7 javor i pĂ«rshtatur pĂ«r tĂ« prodhuar ‘’armĂ«n mĂ« tĂ« frikshme nĂ« fushĂ«betejĂ«.”

Ushtarja, e cila ishte rregjistruar si pjesë e Gradës Kombëtare të Montana-s dhjetorin e kaluar nuk është identifikuar. Ajo është dërguar në Georgia, për kursin 22-javësh i cili përmban trajnimin bazik dhe aftësitë në fushë betejë. Stafi i trajnimit të një njësie stacionore vuri rë rezutatet e saja të shkëlqyera gjatë kursit siç ishin ato për gjuajtje dhe e rekomanduan atë për shkollën e snajperit.

Maj. Gen. J. Peter Hronek, NdihmĂ«s-Gjenerali i MontanĂ«s u shpreh gjatĂ« fjalimit tĂ« tij duke thĂ«nĂ«: ”Jemi shumĂ« krenar pĂ«r arritjet e ushtares tonĂ«, dhe ky Ă«shtĂ« njĂ« moment historik jo vetĂ«m pĂ«r MontanĂ«n, por pĂ«r tĂ« tĂ« gjithĂ« GardĂ«n KombĂ«tare dhe UshtrinĂ«.”

Përveç testit për gjuajtje, kursi i trajnon ushtarët dhe në planifikimin e misioneve, ndërgjegjësimin e avancuar në fushëbetejë, angazhimet komplekse etj.

Ajo u paraqit e pĂ«rgatitur pĂ«r trajnimin dhe ia doli fizikisht tĂ« shkĂ«lqente. “Jemi krenar pĂ«r rezultatet dhe pĂ«rpjekjet e saj gjatĂ« kĂ«tij kursi, u shpreh David Wright, Komandant Batalioni nĂ« shkollĂ«n e Snajperit.

Duke u bërë femra e parë e cila diplomohet në këtë shkollë që nga themelimi i saj në 1987, ushtarja tani do të rikthehet pjesë e Gradës së Montanës.

Nga 1.3 milion anëtarë aktivë ushtarakë vetëm 17% janë femra. Ushtria dhe Forcat Ajrore ka secili përafërsisht 70,000 gra pjesë të tyre, ndërkoha që flota detare përbëhet nga 16,000 femra, sipas Departamentit të Mbrojtjes./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *