Disa ditë para takimit me Biden, Putin: SHBA po bën gabimet që e çuan Bashkimin Sovjetik në rrëzim

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka deklaruar se SHBA po bën gabimet që bëri dhe Bashkimi Sovjetik vite më parë dhe që rezultuan në rrëzimin e saj.

Putin deklaroi se SHBA ka një mbivlerësim për veten dhe mendon se i largohet problemeve duke kërcënuar vendet e tjera.

Sipas tij, problemet sa vijnë dhe po rriten dhe kjo e solli edhe rrëzimin e Bashkimit Sovjetik. Me ardhjen e Biden në Shtëpinë e Bardhe të SHBA, tensionet me Rusinë kanë filluar dhe vijojnë prej muajsh.

Dy Presidentët do të takohen në Gjenevë më 16 qershor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.