Disa nga skandalet më të mëdha që kanë tronditur BE në dekadat e fundit

disa nga skandalet me te medha qe kane tronditur be ne dekadat e fundit
disa nga skandalet me te medha qe kane tronditur be ne dekadat e fundit

Nga dorëheqja e Sander deri te rasti i përfshirjes së nënkryetares së Parlamentit Europian, Eva Caili në korrupsion, media greke ka rikujtuar disa nga skandalet që kanë stigmatizuar BE-në.

Arrestimet e fundit për skandalin financiar të eurodeputetëve , asistentët dhe punonjësit e Parlamentit Europian, ku bën pjesë edhe eurodeputetja e PASOK-ut, nënkryetarja e Parlamentit Europian, Eva Kaili. Por, këto nuk janë të vetmit që kanë pushtuar institucionet europiane në dekadat e fundit.

Brukseli strehon një numër institucionesh kyçe të BE-së dhe është gjithashtu shtëpia e NATO-s.
Spiunët, agjencitë dhe lloj-lloj influencuesish të pakërkuar janë përpjekur për dekada të tëra të marrin nga fondet evropiane.

Protothema.gr paraqet skandalet më të mëdha që kanë pushtuar BE-në në dekadat e fundit.

1 Skandali i Komisionit Jacques Santer në 1999

Ky është rasti i vetëm në historinë e BE-së, që i gjithë Komisioni Evropian, nën presidencën e Zhak Santerit të Luksemburgut, u detyrua të jepte dorëheqjen, pasi Parlamenti Evropian ishte i sigurt se nuk do t’i jepte votëbesim organit ekzekutiv të BE, për shkak të një sërë skandalesh, nepotizmi dhe keqmenaxhimit të fondeve evropiane.

Komisioni i Jacques Santer mbetet i vetmi në historinë e BE-së që ka dhënë dorëheqjen përpara se Parlamenti Evropian të hiqte votën e besimit .

Më 17 mars 1999, Bashkimi Evropian u trondit nga dorëheqja kolektive e anëtarëve të Komisionit Evropian, pas publikimit të konstatimeve të parregullsive, joefikasitetit administrativ dhe skandaleve që përfshinin dhjetë nga nëntëmbëdhjetë komisionerët.

2-Skandali financiar nga Katari

Ky është padyshim skandali i dytë më i madhnë historinë e institucioneve evropiane. Eva Kaili, një nga 14 nënkryetaret të Parlamentit Evropian si dhe pesë personave të tjerë u privuan nga liria në kuadrin e një hetimi nga Prokuroria Federale dhe Policia Federale për organizim të dyshuar kriminal, korrupsion dhe pastrim parash.

Në momentin që u arrestua Eva Kaili dhe partneri i saj, Francesco Giorgi, ndihmës i një tjetër eurodeputeti, i cili gjithashtu pritet të dalë para gjyqtarit natyror.

Të njëjtin fat ka edhe ish-deputeti italian Pier Antonio Panzeri, ashtu si edhe Giorgi që është lobist në Bruksel.

3. Skandali Cash for Influence

Ish-deputeti austriak Ernst Strasser u dënua me 4 vjet burg pas një hetimi nga Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF).

Strasser merrte 100,000 euro në vit për të shtyrë faturat në Parlamentin Evropian nga një firmë lobimi e krijuar nga gazetarë që paraqiteshin si lobistë për të pastruar fondet evropiane.

4. Rasti i z. Martin Selmaier

Ish-shefi i zyrës së Kryetarit të Komisionit. Misteriozja nga sekretet e Jean-Claude Juncker. Një njeri i vendosur, punëtor dhe këmbëngulës, Martin Selmaier një evropianist pasionant, një figurë komplekse dhe enigmatike në Berlemont, selia e Komisionit në Bruksel, të cilit ose i frikësoheshin, urreshin apo admiroheshin dhe që karakterizohej, me të drejtë ose pa të drejtë, si ” njeriu më i fortë në Komisionin Evropian “.

Rruga e tij nga postet më të larta të epokës së Junkerit deri në transferimin e tij të pafavorshëm në Austri ende nuk është përcaktuar plotësisht.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts