Disa orë pas nisjes së evakuimit, shpërthim i fuqishëm në Ukrainën Lindore, përshihet nga flakët makina pranë ndërtesës së rebelëve pro-rusë(VIDEO)

Një shpërthim i madh ka ndodhur jashtë ndërtesës së administratës së kontrolluar nga separatistët në qytetin Donetsk të kontrolluar nga rebelët në Ukrainën lindore. Shpërthimi vjen pas paralajmërimeve të shumta nga SHBA-ja dhe të tjerët për një incident të “flamurit të rremë”, i përdorur nga Rusia si pretekst për të justifikuar një sulm ushtarak në Ukrainë.

Kjo vjen disa orë pasi udhëheqësi i Republikës Popullore të Donetskut (DNR), Denis Pushilin, njoftoi se banorët do të evakuoheshin nga qyteti në rajonin e Rostovit të Rusisë.

Pushilin tha se masa ishte e nevojshme për shkak të një sulmi të afërt në territor nga forcat ukrainase. Qeveria pro-perëndimore e Ukrainës e ka mohuar me forcë pretendimin dhe thotë se është sjellë me përmbajtje pavarësisht granatimeve të rënda të enjten dhe të premten nga territori i kontrolluar nga rebelët.

Askush nuk u lëndua në shpërthimin e së premtes, i cili u shkaktua nga një makinë bombë, raportuan mediat ruse, duke cituar liderët separatistë. Videoja e filmuar nga gazetarët rusë në vendngjarje tregonte një zjarr që digjej. Makina i përkiste kreut të forcës policore të DNR-së, Denis Sinenkov, thuhet në raport.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.