Disa të vrarë në qendrën tregtare të Kopenhagës, autori i dyshuar një 22-vjeçar

21:29 03/07/2022

Një 22-vjeçar danez u arrestua për sulmin me armë të ndodhur pasditen e kësaj të diele në një qendër tregtare në Kopenhagë të Danimarkës. Lajmi u bë i ditur nga kreu i policisë së kryeqytetit, që konfirmoi po ashtu se nga ngjarja ka disa viktima, por pa dhënë shifra.

Ai tha se motivet e ngjarjes nuk janë ende të qarta, por nuk përjashtoi terrorizmin. Ngjarja e rëndë ndodhi në Field, qendra më e madhe tregtare në Danimarkë, e cila ka mbi 140 dyqane dhe restorante.

BBC sjell edhe dëshmitë e disa personave që ndodheshin në qendrën tregtare në momentin që nisën të shtënat.  “Nuk e kuptoje çfarë po ndodhte, papritur shpërtheu paniku dhe kaosi gjithandej”, tha një dëshmitar.

Ndërkohë, gjatë mbrëmjes ishte planifikuar një koncert i këngëtarit britanik Harry Styles, jo shumë larg qendrës tregtare. Organizatorët njoftuan fillimisht se koncerti do të mbahej, por më pas ai u anulua./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts